آموزش هوش مصنوعی
تکنولوژی آموزشی و هوش مصنوعی
آموزش و هوش مصنوعی

یادگیری ماشینی (ML) و هوش مصنوعی (AI) محرک های کلیدی رشد و نوآوری در همه صنایع هستند و بخش آموزش نیز تفاوتی ندارد. با توجه به ELearning Industry ، بیش از 47 درصد از ابزارهای مدیریت یادگیری با قابلیت‌های هوش مصنوعی در سه سال آینده فعال خواهند شد.

در حالی که راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی برای مدتی در فضای EdTech وجود داشته است، صنعت در اتخاذ آنها کند بوده است. با این حال، همه گیری به شدت چشم انداز را تغییر داد و مربیان را مجبور کرد برای یادگیری مجازی به فناوری تکیه کنند. اکنون، 86 درصد از مربیان می گویند که فناوری باید بخش اصلی آموزش باشد. هوش مصنوعی این قدرت را دارد که هم یادگیری و هم آموزش را بهینه کند و به توسعه بخش آموزش کمک کند تا دانش آموزان و معلمان به نفع بهتری باشند.

مزایای هوش مصنوعی برای دانش آموزان

وقتی آن را تجزیه می کنیم، هدف یک دانش آموز ساده است: دریافت مدرک یا دیپلمی که دانش آنها را ثابت می کند. هوش مصنوعی می‌تواند به دانش‌آموزان در رسیدن به این هدف با ساده‌سازی فرآیند آموزش کمک کند. با فراهم کردن دسترسی به دوره های آموزشی مناسب، بهبود ارتباط با معلمان و آزاد کردن زمان بیشتر برای تمرکز بر سایر جنبه های زندگی، هوش مصنوعی می تواند تأثیر قابل توجهی در سفر آموزشی دانش آموزان داشته باشد. چند نمونه عبارتند از:

  • شخصی سازی: شخصی سازی یکی از بزرگترین گرایش ها در آموزش است. با استفاده از هوش مصنوعی، دانش آموزان اکنون رویکردی شخصی برای یادگیری برنامه ها بر اساس تجربیات و ترجیحات منحصر به فرد خود دارند. هوش مصنوعی می تواند با سطح دانش، سرعت یادگیری و اهداف مورد نظر هر دانش آموز تطبیق یابد تا آنها بیشترین بهره را از تحصیل خود ببرند. به علاوه، راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند سوابق یادگیری قبلی دانش‌آموزان را تجزیه و تحلیل کنند، نقاط ضعف را شناسایی کنند و دوره‌هایی را که برای بهبود مناسب‌تر هستند ارائه دهند، و فرصت‌های زیادی را برای تجربه یادگیری شخصی‌سازی شده فراهم کنند.
  • تدریس خصوصی : در حالی که نیاز به کمک اضافی در خارج از کلاس برای دانش آموزان غیرمعمول نیست، بسیاری از معلمان پس از ساعت ها وقت آزاد برای دانش آموزان ندارند. آموزگاران هوش مصنوعی و چت بات ها راه حلی عالی در این سناریوها هستند. در حالی که هیچ ربات چت واقعاً نمی تواند جایگزین یک مربی شود، ابزارهای هوش مصنوعی می توانند به دانش آموزان کمک کنند تا مهارت های خود را تقویت کنند و نقاط ضعف خارج از کلاس را بهبود بخشند. آنها بدون حضور معلم برای پاسخ دادن به سوالات در تمام ساعات روز، تجربه یادگیری یک به یک را ارائه می دهند. در واقع، یک چت ربات مجهز به هوش مصنوعی می تواند به سوالات دانش آموزان با نرخ پاسخ 2.7 ثانیه پاسخ دهد .
  • پاسخ های سریع : هیچ چیز ناامید کننده تر از پرسیدن یک سوال نیست که فقط سه روز بعد به آن پاسخ داده شود. معلمان و اساتید اغلب روزانه با سؤالات تکراری بمباران می شوند. هوش مصنوعی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا پاسخ‌های متداول‌ترین سؤالات خود را در چند ثانیه از طریق خودکارسازی پشتیبانی و هوش مکالمه بیابند. این نه تنها زمان زیادی را برای مربیان آزاد می‌کند، بلکه به دانش‌آموزان کمک می‌کند زمان کمتری را برای پیگیری پاسخ‌ها یا منتظر پاسخ به سؤالات خود صرف کنند. 
  • دسترسی جهانی 24/7 به یادگیری : ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی یادگیری را برای همه دانش‌آموزان، در هر زمان و هر مکان، در دسترس قرار می‌دهند. هر دانش آموز با سرعت خاص خود یاد می گیرد و دسترسی 24 ساعته و 7 روز هفته این امکان را برای دانش آموزان آسان تر می کند تا بدون منتظر ماندن از مربی، آنچه را که برای آنها مفید است کشف کنند. علاوه بر این، دانش‌آموزان از سراسر جهان می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های سفر و زندگی به آموزش با کیفیت بالا دسترسی پیدا کنند.

مزایای هوش مصنوعی برای مربیان

بیشتر معلمان و اساتید از این که بپذیرند با مدیریت زمان دست و پنجه نرم می‌کنند نمی‌ترسند، که با توجه به تعداد کارهایی که در فهرست کارهای روزانه‌شان وجود دارد، قابل درک است. مربیان می خواهند زمان بیشتری را صرف آموزش فردی به دانش آموزان، غواصی در تحقیق و ادامه تحصیل خود کنند، اما امکان انجام این کار را ندارند. هوش مصنوعی می‌تواند با خودکار کردن وظایف، تجزیه و تحلیل عملکرد دانش‌آموزان و کاهش شکاف آموزشی، به آزادسازی وقت معلمان کمک کند. در اینجا چگونه است:

  • شخصی‌سازی : همانطور که هوش مصنوعی می‌تواند دوره‌های آموزشی دانش‌آموزان را شخصی‌سازی کند، می‌تواند همین کار را برای مربیان نیز انجام دهد. با تجزیه و تحلیل توانایی‌های یادگیری و تاریخچه دانش‌آموزان، هوش مصنوعی می‌تواند تصویر روشنی از موضوعات و دروسی که نیاز به ارزیابی مجدد دارند به معلمان ارائه دهد. این تجزیه و تحلیل به معلمان اجازه می دهد تا بهترین برنامه یادگیری را برای همه دانش آموزان ایجاد کنند. با تجزیه و تحلیل نیازهای خاص هر دانش آموز، معلمان و اساتید می توانند دوره های خود را طوری تنظیم کنند که رایج ترین شکاف های دانش یا حوزه های چالش برانگیز را پیش از اینکه دانش آموز خیلی عقب بماند، برطرف کنند.
  • پاسخ به سؤالات : با دسترسی به کل پایگاه دانش مدرسه، ربات‌های گفتگوی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به انواع سؤالات عمومی و تکراری که دانش‌آموزان معمولاً بدون دخالت اعضای هیئت علمی می‌پرسند پاسخ دهند. با دور زدن مربی، هوش مصنوعی زمان بیشتری را برای تمرکز بر برنامه ریزی درسی، تحقیق برنامه درسی یا بهبود مشارکت دانش آموز در اختیار آنها قرار می دهد.
  • اتوماسیون وظایف : قدرت هوش مصنوعی می تواند پیش پا افتاده ترین کارها، از جمله کارهای اداری، درجه بندی مقالات، ارزیابی الگوهای یادگیری، پاسخ به سوالات عمومی و موارد دیگر را خودکار کند. طبق نظرسنجی تلگراف ، معلمان 31 درصد از زمان خود را صرف برنامه ریزی دروس، نمره دادن به آزمون ها و انجام کارهای اداری می کنند. با این حال، با ابزارهای خودکارسازی پشتیبانی، معلمان می‌توانند فرآیندهای دستی را خودکار کنند و زمان بیشتری برای تمرکز بر آموزش شایستگی‌های اصلی باقی بگذارند.

از کتاب های درسی آنلاین گرفته تا سخنرانی های کاملاً از راه دور، پیشرفت ها در edtech ده برابر شده است. امروزه هوش مصنوعی در کمک به دانش‌آموزان و معلمان در بهینه‌سازی و خودکارسازی وظایف یادگیری و تدریس نقش دارد. همانطور که صنعت هوش مصنوعی در حال گسترش است و نوآوری در خط مقدم قرار دارد، ما شاهد نتایج یادگیری بهبود یافته برای همه دانش آموزان و مربیان خواهیم بود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات تراست
عمومی خبری
لیست 11 تا از بهترین محصولات تراست از نگاه مشتریان

بهترین محصولات تراست را می شناسید؟  میدانستید یکی از بهترین برند های تولید شده در کشوره؟ می دانید تمامی محصولات تاییدیه دانشگاه لوزان سوئیس رو داره؟ ا

عمومی خبری
نمایندگی فروش پانل گچی جی برد

نمایندگی فروش پانل گچی جی برد گچ برگ جی برد یکی از بروز ترین صفحات روکش دار گچی که به تازگی در ایران شروع به تولید نموده است از لحاظ کیفیت به دو نوع، درجه یک و درجه دو تقسیم بندی میشود. درجه یک از لحاظ قیمت نسبت به درجه …

NFT چیست و چطور کار می کند؟
عمومی خبری
NFT چیست؟ هرآنچه باید در مورد توکن غیرقابل تعویض بدانید

NFT چیست و چطور کار می کند؟ | همه چیز درباره توکن غیر قابل معاوضه ان اف تی