آموزش هوش مصنوعی

۲۰۲۲؛ سال انفجار تکنولوژی

اخبار ایران تکنولوژی

۲۰۲۲؛ سال انفجار تکنولوژی

همزمان با افزایش واکسیناسیون در سطح جهان، زندگی روند طبیعی تری به خود می‌گیرد، اما جهان دیگر آن جهانی نیست که قبل از پاندمی تجربه کرده بودیم. ماهیت بلندمدت این بحران، نیاز‌ها و سبک زندگی روزمره مشتریان را تغییر داده. همین باعث شده پیش‌بینی ام از اتفاقات سال ۲۰۲۲ و سال‌های پس از آن، تغییر کند.

به گزارش دنیای اقتصاد، در ادامه با هم به بررسی ترند‌های حوزه تکنولوژی و کسب‌وکار که احتمالا در سال ۲۰۲۲ رخ خواهند داد، می‌پردازیم:

شتاب تکنولوژی‌های علوم‌زیستی

علوم زیستی عبارتند از داروسازی، بیوتکنولوژی، علوم زیست‌محیطی، زیست پزشکی، غذاداروها، علم عصب شناسی، زیست شناسی سلولی و بیوفیزیک. در سال ۲۰۲۱، به واسطه افزایش سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی واکسن mRNA (آر ان‌ای پیام‌رسان) و تست کووید-۱۹ پیشرفته، می‌توان گفت که نوآوری بزرگی در حوزه تکنولوژی‌های علوم زیستی رخ داده است. نمونه‌هایی از این نوآوری‌ها عبارتند از واکسن‌های مبتنی بر mRNA که توسط شرکت فایزر- بایون تک و مدرنا تولید شده است. تولید اخیر داروی کووید توسط شرکت دارویی مِرک نیز علوم زیستی را با سرعت به سمت پیشرفت سوق داده است.

من با نگاهی به آینده، انتظار دارم که شاهد جنبش قدرتمندی در چند بخش علوم زیستی باشیم، از جمله تحقیقات پیشرفته، استفاده از تکنولوژی روباتیک، ابزار‌های هوش مصنوعی (AI)، به‌کارگیری تکنولوژی‌های ابری (Cloud)، افزایش سرعت تست دارو، ادغام و یکپارچه سازی اطلاعات ژنتیکی و استفاده از تکنولوژی ژن. من همچنین پیشرفت طب شخصی سازی شده از طریق پیشرفت در تکنولوژی ژنتیک را پیش‌بینی می‌کنم. مثلا استارت‌آپی به نام ۲۳ andMe به مردم کمک می‌کند به ژنوم‌های انسان دسترسی پیدا کنند، درکش کنند و از آن بهره بگیرند.

شبکه سازی و ارتباطات متقابل: گسترش استفاده از ۵ G، ۶ G و اینترنت ماهواره‌ای همزمان که دورکاری به یک امر عادی تبدیل می‌شود، اینترنت قابل اطمینان، بیش از پیش به امری حیاتی تبدیل شده. اینترنت اشیا (IOT)، اینترنت را به بخش جدایی ناپذیرتر زندگی ما تبدیل کرده و پیشرفت شبکه‌ها در تمامی سطوح، کماکان روی تحقیقات اثر خواهد گذاشت و اقتصاد اینترنتی را به جلو پیش خواهد برد. طبق شاخص شبکه سازی بصری سیسکو که سال ۲۰۱۸ آپدیت شده، تا سال ۲۰۲۲، تعداد ۴/ ۱ میلیارد نفر به افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند اضافه خواهد شد (در سال ۲۰۱۷، تعداد کاربران ۴/ ۳میلیارد نفر بوده است). این رقم تقریبا ۶۰‌درصد جمعیت جهان است، با فرض اینکه جمعیت جهان تا ۲۰۲۲ به ۸‌میلیارد نفر برسد. تا آن موقع، انتظار می‌رود که کاربران اینترنت سالانه ۸/ ۴ «زتابایت» داده مصرف کنند که ۱۱ برابر ترافیک IP ایجاد شده در سال ۲۰۱۲ است.

گرچه تکنولوژی ۵ G هنوز در دوران طفولیت است، اما در سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش تمرکز روی ۶ G خواهیم بود. چین تحقیقات درباره این تکنولوژی را سال ۲۰۱۸ آغاز کرده است. اواخر ۲۰۲۰، این کشور ماهواره‌ای به فضا پرتاب کرد تا انتقال سیگنال تراهرتز را تست کند. شرکت‌های هوآوی و ZTE در این پروژه شرکت داشتند. ایالات متحده نیز در سال ۲۰۱۸ تحقیقات درباره تکنولوژی ۶ G را آغاز کرد. پروژه‌ای به‌نام «اتحاد نسل بعد G» با همکاری شرکت‌های اپل، AT&T و گوگل آغاز شد. کره‌جنوبی، ژاپن و برخی کشور‌های اروپایی نیز دارند به شکلی جدی‌تر به این تکنولوژی نگاه می‌کنند و انتظار داریم که پروژه‌ها و اقدامات جدیدی در سال ۲۰۲۲، اعلام شوند.

رواج رایانش با عملکرد بالا (HPC)

با توجه به رشد اخیر تحقیقات و تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده‌های بزرگ و رایانش ابری، انتظار دارم که استفاده از رایانش با عملکرد بالا در سال ۲۰۲۲ صعود یابد. از تحقیقات کشف داروی سرطان تا اکتشافات فضایی، رایانش با عملکرد بالا در بسیاری از حوزه‌ها اهمیت فزاینده‌ای خواهد یافت و تکنولوژی رایانش کوانتومی باید پاسخگوی نیاز‌های حوزه کسب‌وکار باشد.

ما همین حالا هم شاهد پیشرفت‌های عظیمی در فضای رایانش کوانتومی بوده ایم که گوگل، آی‌بی ام، مایکروسافت، آمازون و علی بابا از جمله نقش آفرینان اصلی این حوزه بوده اند. استارت‌آپ‌هایی مثل Rigetti، دی ویو سیستمز، زاپاتا و کیو سی ویر با تکنولوژی‌ها و رشد خود، از انتظارات این صنعت فراتر رفته اند. من انتظار دارم که طی سال ۲۰۲۲، شاهد سرعت پیشرفت رایانش کوانتومی باشیم. رایانش کوانتومی تجاری به زودی در دسترس خواهد بود و پیشرفت‌های بزرگی با سرعت زیاد، رخ خواهند داد.

ادامه رشد هوش مصنوعی، تحلیل داده‌های بزرگ و رایانش ابری

هوش مصنوعی به جزء جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است. وقتی نگاهی به سال ۲۰۲۲ می‌کنیم، به هر کجا که می‌نگریم شاهد استفاده از هوش مصنوعی هستیم، از بهبود شخصی سازی گرفته تا رتبه بندی نتایج جست‌وجو، پیشنهاد محصولات مرتبط، درک و کنترل دستگاه‌ها، طراحی مدل‌های بهتر محیط‌زیست و اتوماسیون صنایع. سازمان‌ها در حال استفاده از آنالیز‌های پیش‌بینی‌کننده برای پیش‌بینی ترند‌های احتمالی هستند. طبق گزارشی که توسط شرکت تحقیقات فکتز‌اند فکتورز منتشر شده، بازار جهانی تحلیل پیش‌بینی‌کننده با نرخ متوسط ترکیبی ۲۴‌درصد رشد خواهد کرد و انتظار می‌رود که تا پایان ۲۰۲۶، به ۲/ ۲۲ میلیارد دلار برسد. همچنین شاهد رشد عظیم رایانش ابری خواهیم بود. تا ۲۰۲۲، تکنولوژی ابری بیشتر تثبیت می‌شود و حجم کار‌های رایانشی بیشتری در فضا‌های ابری انجام خواهند شد. طبق پیش‌بینی‌های موسسه گارتنر، انتظار می‌رود که هزینه جهانی برای خدمات ابری در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۴۸۲‌میلیارد دلار برسد که این رقم در سال ۲۰۲۰، معادل۳۱۴‌میلیارد دلار بوده است.

امنیت اینترنت و حریم خصوصی

همزمان که دنیا بیش از پیش دیجیتالی می‌شود، شاهد افزایش حملات سایبری شخصی و سازمانی در سراسر جهان هستیم. طی روز‌های اخیر، چند شرکت هدف حملات سایبری جدی بوده اند و کسب‌وکار‌ها در برابر حملات مخرب، آسیب پذیرتر شده اند که این تا حدی به دلیل افزایش دورکاری به واسطه پاندمی است.

طی سال ۲۰۲۲، انتظار دارم که حملات سایبری بیشتری را در بخش‌های مختلف شاهد باشیم و اقدامات خنثی کننده‌ای نیز از سوی این صنعت صورت خواهد گرفت. یکی از اقدامات برای دفاع در برابر حملات سایبری، آموزش افراد است که بتوانند حملات به شبکه را شناسایی و دفع کنند و در نتیجه، وجهه شرکت خود را حفظ کنند. استفاده از هوش مصنوعی، ایجاد پروتکل‌های امنیت سایبری قدرتمند را آسان تر، ارزان‌تر و موثرتر از همیشه خواهد کرد. به‌کارگیری هوش مصنوعی در امنیت سایبری، امکان شناسایی ریسک‌ها و شناخت رفتار‌های مجرمان سایبری را می‌دهد. به این ترتیب می‌توانند از حملات آینده جلوگیری کنند. این تکنولوژی همچنین کمک می‌کند زمانی که کارشناسان امنیت سایبری صرف امور روزمره شان می‌کنند، کمتر شود

سال ۲۰۲۲، سال درخشش متاورس

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده، VR و رمزارز‌ها را ترکیب کرده تا امکان تعامل کاربران مجازی را فراهم کند. متاورس می‌تواند به هر چیزی در اینترنت اطلاق شود، از جمله تمام خدمات واقعیت افزوده (AR). فضای مجازی و متاورس در آینده در هم تنیده خواهند بود که امکان دسترسی به انواع سرگرمی‌ها و پروژه‌ها از جمله فرصت‌های شغلی را فراهم خواهند کرد. انتظار داریم که متاورس فراگیر و دسترسی به آن رایگان باشد.

مبنای آن، دیجیتال خواهد بود و شامل حوزه‌هایی مثل سرگرمی، ارتباطات اجتماعی، بازدهی کاری و اصلاحات رفتاری به شکلی گسترده است. این تکنولوژی، یک اکوسیستم کامل برای توسعه دهنده ها، اپلیکیشن ها، تبلیغات و نوآوری‌های جدید دیجیتال ایجاد خواهد کرد. متاورس، با خودش «راحتی» به ارمغان می‌آورد و مصرف کردن را تسهیل و دسترسی به خدمات را بی دردسر خواهد کرد. در حال حاضر تنها چند شرکت وارد این حوزه شده اند، از جمله فیس‌بوک، اسپاتیفای، آمازون، علی‌بابا، اسنپ چت و هوآوی. تکنولوژی‌های پوشیدنی اپل با عینک‌های AR که به زودی عرضه می‌شوند نیز در متاورس کاربرد دارند. مایکروسافت با ابزار تیمز و بازی ها، احتمالا پیشرفته‌ترین شرکت جهان در زمینه متاورس است. همزمان با رشد متاورس در سال ۲۰۲۲، انتظار دارم که این پدیده تاثیر مستقیم بر آینده بسیاری از بخش‌های تکنولوژی داشته باشد. این شامل حوزه بازی ها، تکنولوژی‌های پوشیدنی مثل ساعت‌های هوشمند، واقعیت مجازی و افزوده، بازدهی مشارکتی (مثل اسلک)، تکنولوژی‌های مصرفی (مثل عینک‌های AR یا اسپیکر‌های هوشمند)، شبکه‌های اجتماعی، تکنولوژی‌های آموزشی و حوزه سلامت و ارتباطی (مثل زوم)، ارز‌های دیجیتال و مصرف بی درنگ (آمازون، علی بابا و شاپیفای) خواهد بود.

انفجار پلت‌فرم‌های NFT

توکن غیرقابل تعویض یا NFT) non-fungible token) یک شیء دیجیتال است: کد و داده کامپیوتری که مالکیت یک چیز را نشان می‌دهد. این دارایی می‌تواند مثلا آنلاین باشد، مثل یک ملک مجازی در دنیای دیجیتال یا یک تجهیزات خاص در یک بازی کامپیوتری، یا می‌تواند واقعی باشد، مثل ملک واقعی، نقاشی یا جایی در کنسرت. NFT همچنین می‌تواند ترکیبی باشد، مثل حق تصمیم‌گیری بر سر این که چه کسی در یک محیط زندگی مشارکتی می‌تواند اتاق اجاره کند. یک کارت بیس‌بال، اولین توپ رونالدو، یک ماشین قدیمی یا یک قطعه زمین در مرکز لندن. همه این‌ها منحصر به فرد هستند و می‌توانند به شکل NFT دربیایند. در سال ۲۰۲۲، احتمالا NFT‌ها را همه‌جا خواهیم دید، از جمله فیلم‌های سینمایی، شو‌های تلویزیونی و کتاب ها. NFT‌ها بخشی از اقتصاد دیجیتال هستند و دارند فراگیر و رایج می‌شوند، چون به مردم این امکان را می‌دهند که مالک چیزی باشند که بخشی از یک چیز بزرگ‌تر است، مثل یک قطعه هنری یا یک کاراکتر. اقتصاد دیجیتال، متشکل از طیف وسیعی از بازار‌های آنلاین است، از جمله اقتصاد بازی‌های کامپیوتری، املاک مجازی و حتی پلت‌فرم‌های رسانه اجتماعی مثل فیس‌بوک. طی دهه اخیر، جامعه با سرعت تغییر کرده، به‌خصوص از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و پاندمی. این ترند‌ها با هم دنیایی را شکل می‌دهند که در آن، NFT ها، اشیا کلکسیونی سنتی را کنار می‌زنند و به این ترتیب سال ۲۰۲۲ یک سال حیرت انگیز خواهد بود.

بخش روباتیک، رایج‌تر از قبل

طی ۲۰۲۲، انتظار داریم که شاهد افزایش استفاده از تکنولوژی روباتیک در زندگی روزمره باشیم. این استفاده شامل حوزه سلامت، کشاورزی، خودروسازی، انبارداری و بخش‌های مدیریت زنجیره تامین خواهد بود. امسال شاهد افزایش اتوماسیون مبتنی بر روباتیک خواهیم بود که کماکان پیشرفت خواهد کرد. پاندمی کووید-۱۹ برای شرکت‌های روباتیک در حوزه لجستیک و صنعت سوپرمارکت ها، هم مشکلاتی به همراه داشته و هم فرصت هایی. مشکلات غیرمنتظره سیستم‌های تامین و کمبود محصول، نیاز به زنجیره تامین کارآمد را محسوس‌تر کرده. همچنین بر همگان روشن شد که روبات‌ها و اتوماسیون، یک ابزار امن برای تولیدکننده‌ها هستند که به واسطه آنها، کارکنان می‌توانند فاصله اجتماعی را حفظ کنند و در عین حال، کسب‌وکار به فعالیتش ادامه دهد. استفاده از اتوماسیون فرآیند روباتیک (RPA) کمک می‌کند فعالیت‌های تکراری، اتوماتیک شوند. انتظار داریم که این در سال ۲۰۲۲ رشد و گسترش یابد و به یک تکنولوژی استاندارد برای کسب‌وکار‌ها تبدیل شود. وب‌سایت CIO گزارش کرده که مدیران ارشد فناوری در حال استفاده از RPA هستند تا کارکنان از انجام کار‌های تکراری و کسل کننده رها شوند و بتوانند به کار‌های رضایت بخش و مفیدتر بپردازند و در پایان شاهد پیدایش نانو روباتیک هستیم: سنسور‌های خیلی کوچک با قدرت پردازش محدود. نخستین کاربرد سودمند این تکنولوژی، احتمالا پزشکی نانو است. مثلا ماشین‌های بیولوژیکی، طراحی شده اند تا سلول‌های سرطانی را شناسایی و نابود کنند یا دارو جابه‌جا کنند.

افزایش استفاده از تکنولوژی انرژی‌های تجدیدپذیر

تغییرات آب و هوایی و تیتر‌های خبری تلخ، باعث افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شده. طی پاندمی، این تنها بخش انرژی بود که رشد کرد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در سال ۲۰۲۰، تولید و مصرف انرژی سبز ۴۰‌درصد افزایش یافت. این آژانس انتظار دارد که این رشد در سال ۲۰۲۲ کماکان ادامه یابد. کاهش هزینه تولید انرژی پایدار می‌تواند عاملی باشد که استفاده از این نوع انرژی، فراگیر شود. گرچه تکنولوژی‌های جدیدتری مثل هم جوشی هسته‌ای یا زیست سوخت‌ها یا هیدروژن مایع، طول می‌کشد تا چرخه خود را طی کنند، اما انتظار داریم که شاهد پیشرفت‌های جدی در این زمینه‌ها در سال ۲۰۲۲ باشیم.

همچنین انتظار رشد گسترده در تولید و استفاده از تکنولوژی‌های خورشیدی و بادی را دارم. تکنولوژی‌های ذخیره باتری، نقش مهم‌تری در این ماجرا دارند، چون نیاز به ذخیره انرژی تجدیدپذیر، افزایش خواهد یافت.

سلطه تکنولوژی بلاک‌چین

بلاک‌چین، شکلی نوآورانه از دفتر کل توزیع شده است که شرکت‌ها را قادر می‌کند یک تراکنش را ردیابی کنند و با افراد یا شرکت‌های تاییدنشده، کار کنند، حتی بدون کمک یا راهنمایی موسسات مالی. این قابلیت جدید، درگیری‌های کسب و کار را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. همچنین مزایای دیگری به ارمغان می‌آورد، از جمله شفافیت، امنیت، تغییرناپذیری و تمرکززدایی.

تکنولوژی بلاک‌چین با استقبال زیادی مواجه شده و صنایع را دگرگون خواهد کرد، از حوزه بازی‌ها گرفته تا نظارت مالی. طبق گزارش IDA، شرکت‌ها در سال ۲۰۲۱، تقریبا ۶/ ۶ میلیارد دلار صرف تکنولوژی‌های بلاک‌چین کرده اند که در مقایسه با سال قبلش، رشد ۵۰‌درصدی داشته است. انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۴، این رقم به ۱۵‌میلیارد دلار برسد. با پیدایش و گسترش NFT و متاورس، بلاک‌چین در سال ۲۰۲۲ اهمیت بیشتری خواهد یافت. کسب‌وکار‌ها به یادگیری این تکنولوژی تشویق می‌شوند، چون فرصت‌های تجاری قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. موسسه استاتیستا پیش‌بینی کرده که تا پایان سال ۲۰۲۳، این تکنولوژی بیش از ۳/ ۲۳ میلیارد دلار رشد کند. یکی از شرکت‌هایی که از این تکنولوژی در زنجیره تامین خود استفاده کرده، والمارت است که توانسته با کمک آن، استاندارد‌های تامین غذا را ارتقا دهد.

نگاهی به آینده

شکی نیست که همزمان با برون رفت از بحران کرونا و ظهور یک دنیای جدید از دل آن، سال ۲۰۲۲، سال پیشرفت پرسرعت تکنولوژی‌ها خواهد بود. طبق تحقیقات و نتایج پیش‌بینی‌ها برای استارت‌آپ ها، شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران، فرصتی نو دیده می‌شود که از تکنولوژی‌های جدید و اعمال ترندها، بهره گیرند و بیش از پیش موفق باشند. بیایید امیدوار باشیم که نوآوری‌های ناشی از آن، دنیا را به جای بهتری برای مردم و کسب‌وکار‌ها در گوشه و کنار جهان تبدیل کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویروس (ویروس کامپیوتری)
آموزش و هوش مصنوعی
ویروس (ویروس کامپیوتری)

ویروس کامپیوتری کد مخربی است که با کپی کردن خود در یک برنامه دیگر، بخش بوت کامپیوتر یا سند دیگر تکثیر می‌شود و نحوه کار کامپیوتر را تغییر می‌دهد. یک ویروس پس از نوعی مداخله انسانی بین سیستم ها پخش می شود.

معرفی زيرساخت يک شبکه
اخبار ایران تکنولوژی
باج افزار چیست و چگونه عمل میکند؟

حملات باج افزار با دسترسی به رایانه یا دستگاه شما و سپس قفل کردن و رمزگذاری داده های ذخیره شده در آن کار می کنند. چگونه این اتفاق می افتد؟ اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که قربانیان به اشتباه بدافزار را از طریق پیوست‌های ایمیل یا پیوندهایی از منابع ناشناخته دانلود می‌کنند – که اتفاقاً هکرها هستند.

اخبار ایران تکنولوژی
۷ الگوریتم که هر برنامه نویسی باید بداند

ما چند الگوریتم مرتب سازی در این لیست داریم و Merge Sort یکی از مهمترین الگوریتم‌ها است. این یک الگوریتم مرتب سازی کارآمد بر اساس تکنیک برنامه نویسی تقسیم و تسخیر است.