آموزش هوش مصنوعی

هنر در چنگال هوش‌مصنوعی

تقاضا برای هوش مصنوعی
عمومی خبری

«با توجه به روند فعلی توسعه هوش‌مصنوعی به نظر می‌رسد که طی چند سال آینده شاهد ظهور نرم‌افزارهای هوشمندی خواهیم بود که توانایی خلق آثار هنری همچون فیلم را داشته باشند و بتوانند آثار خود را تولید و بازنشر کنند.»

هنر در چنگال هوش‌مصنوعی

هوش‌مصنوعی که توسط ربات‌ها ظهور می‌کند در مقابل هوش‌طبیعی که در جانداران مشاهده می‌شود، قرار می‌گیرد؛ همچنین کتاب‌های AI پیشرو، این شاخه را به عنوان شاخه‌ای برای مطالعه عوامل هوشمند تعریف می‌کنند. کاربردهای هوش‌مصنوعی شامل موتورهای جست‌وجوی پیشرفته وب، فهم زبان انسان، خودروهای خودران، تصمیم‌گیری خودکار و رقابت در بالاترین سطوح سامانه‌های بازی استراتژیک می‌شود.

هوش‌مصنوعی کاربردهای متنوعی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده در وسایل نقلیه خودگردان، تشخیص‌های پزشکی، خلق آثار هنری، اثبات قضیه‌های ریاضی، انجام بازی‌های فکری، تعیین هویت تصاویر و صوت، ذخیره انرژی، جست‌وجوگر اینترنتی، تهیه قراردادها و پیش‌بینی آرای قضائی اشاره کرد.

امروزه هوش‌مصنوعی به قدری توسعه پیدا کرده که قادر است آثار هنری جدیدی خلق کند. آثار هنری که توسط هوش‌مصنوعی خلق می‌شود بسیار شگفت‌انگیز است و در هیچ نقطه‌ای از تاریخ بشریت نمونه مشابه آن یافت نمی‌شود. کارشناسان این حوزه معتقدند که در آینده‌ای نزدیک هوش‌مصنوعی می‌تواند صنایع هنری مختلف را تحت تأثیر قرار دهد که یکی از مهم‌ترین این صنایع، فیلم‌سازی است. فیلم‌سازی یکی از صنایع هنری مهم است؛ امروزه هوش‌مصنوعی قادر به تولید آثار هنری در قالب فیلم نیز شده است.

خلاقیت در رباتیک و سیستم‌های هوشمند چگونه شکل می‌گیرد؟

در دانش رباتیک به‌ویژه علم هوش‌مصنوعی به صورت عمده از تکنیک‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود که به واسطه آن‌ها می‌توان خلاقیت را در ساختار و ربات‌های هوشمند مدل‌سازی کرد.

برای خلق اثر در سیستم‌های هوشمند از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌شود؟

امروزه برای اینکه ماشین هوشمند بتواند تصاویر، عکس‌های مختلف، موسیقی، متن و سایر آثار هنری خلق کند، از تکنیک‌های ویژه‌ای در هوش‌مصنوعی و شبکه‌های عصبی استفاده می‌کند که این تکنیک‌ها به روش‌های Code و Decode شهرت دارند. ساختار کلی این الگوریتم‌ها شامل شبکه‌های عصبی مصنوعی عمیقی است که می‌تواند از دو بخش مجزای Code و Decode برخوردار باشد.

بخش Code در خلق آثار هنری چه وظیفه‌ای دارد؟

به طور کلی بخش Code در هوش‌مصنوعی برای خلق آثار هنری، وظیفه دریافت داده‌های مختلف را بر عهده دارد. این وظیفه در حوزه‌های مرتبط با هنر شامل داده‌های مختلفی همچون انواع موسیقی، تصاویر و آثار هنری می‌شود. درواقع بخش Code با دریافت این داده‌ها ساختارهای مختلفی را در شبکه عصبی هوشمند مصنوعی، ایجاد می‌کند.

وظیفه Decode در شبکه‌های عصبی هوشمند چیست؟

در شبکه‌های عصبی هوشمند مصنوعی بخش Decode بر مبنای اطلاعات و مباحثی که شبکه عمیق به واسطه داده‌های مختلف مانند موسیقی و سایر آثار هنری فراگرفته است، می‌تواند داده‌ها و مطالب جدیدی را خلق کند. این ساختار خلق‌کننده در شبکه‌های عصبی که شامل بخش Code و Decode می‌شود، امکان بالقوه‌ای را در اختیار بشر گذاشته است که هر فرد با کمک آن می‌تواند آثار هنری تصویری و موسیقایی مختلفی را بر مبنای آموزش عددی داده‌ها تولید کند.

آیا در شبکه‌های عصبی هوشمند مطالب به صورت عدد آموزش داده می‌شود؟

بله، تمام مباحث و مسائلی که در هوش‌مصنوعی شکل می‌گیرد شامل محاسبات ریاضیاتی و عددی است. با توجه به این مسئله می‌توان گفت که تمام مفاهیم مرتبط با مباحث هنری از جمله مفاهیم موسیقی به شکل مجموعه‌ای از اعداد و ارقام در ساختارهای شبکه عصبی مصنوعی جای‌گذاری می‌شود سپس هوش‌مصنوعی به واسطه این داده‌ها می‌تواند در آینده تصاویر، آثار و داده‌های هنری جدیدی به وجود آورد.

امروزه چه میزان در خلق آثار هنری موفق بوده است؟

به طور کلی شبکه‌های عصبی هوشمند در دنیای کنونی به توانایی‌های ویژه در حوزه گرافیک دست یافته‌اند و می‌توانند اعمال متناسب با طراحی گرافیک را انجام دهند. یکی از معروف‌ترین وبگاه‌های فعال در این حوزه Midjourney است.

Midjourney از جمله وبگاه‌های معروفی است که در حوزه خلق آثار هنری فعالیت می‌کند و کاربران می‌توانند به کمک آن تنها با نوشتن و توصیف هر چیزی که از تصویر یا تابلوی هنری مورد نظر نیاز است، اثر هنری جدیدی خلق کنند که اثر خلق شده توسط هوش‌مصنوعی در هیچ نقطه از تاریخ یافت نمی‌شود.

آیا هوش‌مصنوعی توانایی فعالیت در حوزه‌های دیگر هنر از جمله فیلم و موسیقی وجود دارد؟

بله، امروزه این توانایی‌های شگفت‌انگیز در سایر حوزه‌های هنری از جمله فیلم‌سازی و موسیقی نیز در حال رشد و توسعه است. نخستین فیلم‌های هوش‌مصنوعی که از ابتدا تا انتها توسط نرم‌افزارهای هوشمند تولید و عرضه شده است در همین چند ماه اخیر رونمایی شد. این آثار هنری به طور کامل توسط هوش‌مصنوعی تولید شده و در عمل تمام فرآیند مرتبط با سناریو، موسیقی متن، طراحی فیلم و تولید توسط کامپیوتر و هوش‌مصنوعی مدیریت شده است.

سخن آخر…

با توجه به روند فعلی توسعه هوش‌مصنوعی به نظر می‌رسد که طی چند سال آینده شاهد نرم‌افزارهای هوشمندی خواهیم بود که توانایی خلق آثار هنری همچون فیلم را داشته باشند و بتوانند آثار خود را تولید و بازنشر کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات تراست
عمومی خبری
لیست 11 تا از بهترین محصولات تراست از نگاه مشتریان

بهترین محصولات تراست را می شناسید؟  میدانستید یکی از بهترین برند های تولید شده در کشوره؟ می دانید تمامی محصولات تاییدیه دانشگاه لوزان سوئیس رو داره؟ ا

عمومی خبری
نمایندگی فروش پانل گچی جی برد

نمایندگی فروش پانل گچی جی برد گچ برگ جی برد یکی از بروز ترین صفحات روکش دار گچی که به تازگی در ایران شروع به تولید نموده است از لحاظ کیفیت به دو نوع، درجه یک و درجه دو تقسیم بندی میشود. درجه یک از لحاظ قیمت نسبت به درجه …

NFT چیست و چطور کار می کند؟
عمومی خبری
NFT چیست؟ هرآنچه باید در مورد توکن غیرقابل تعویض بدانید

NFT چیست و چطور کار می کند؟ | همه چیز درباره توکن غیر قابل معاوضه ان اف تی