رقابت ماشین‌های هوشمند در دانشگاه امیرکبیر

اخبار ایران تکنولوژی

دکتر احمد نیک آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی

رقابت ماشین‌های هوشمند در دانشگاه امیرکبیر

امیرکبیر و دبیر جشنواره هوش مصنوعی امیرکبیر گفت: هدف کلی هوش مصنوعی ایجاد رفتارهای هوشمندانه در ماشین است.

وی با اشاره به کاربردهای این علم، اظهار کرد: قلمرو کاربرد هوش مصنوعی در سال‌های اخیر گسترش چشم‌گیری داشته به گونه‌ای که امروزه کمتر حوزه‌ای از علم و فناوری را می‌توان یافت که روش‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی در آن کاربرد نداشته باشند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از هوش مصنوعی در آموزش، پزشکی، کشاورزی، حمل و نقل، هوا-فضا، تجارت، امنیت، سیاست، اقتصاد اشاره کرد.

نیک‌آبادی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خاطر نشان کرد: مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر (مهما) مجموعه‌ای از مسابقات مرتبط با حوزه هوش مصنوعی است که از سال ۱۳۹۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره هوش مصنوعی برگزاری نخستین دوره این مسابقات را در آبان ماه سال ۱۳۹۱ در ۷ رشته دانست و ادامه داد: دومین دوره آن در آبان سال ۱۳۹۲ در ۱۰ رشته و سومین دوره این مسابقات در آبان ۱۳۹۴ در ۱۰ رشته برگزار شده است.

وی برگزاری چهارمین دوره این مسابقات را اسفند ماه سال جاری دانست و خاطر نشان کرد: این دوره از رقابت‌ها در ۵ رشته برگزار خواهد شد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتقاء دانش بومی در زمینه هوش مصنوعی، شناسایی و معرفی محصولات و شرکت‌های موفق داخلی، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه ایده‌های جدید محققان و  کمک به تجاری ‌سازی آنها، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه نیازهای کشور در زمینه هوش مصنوعی و تلاش برای ارائه راهکار برای آنها، و بحث و تبادل نظر میان دانشگاهیان، تولید کنندگان محصولات هوشمند و کاربران این محصولات از جمله مهمترین اهداف این مسابقات نام برد.

نیک آباد با بیان اینکه مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر با حضور محققان و دانشگاهیان، تولیدکنندگان محصولات هوشمند، و مشتریان و کاربران این سامانه‌ها برگزار می‌شود، یادآور شد: عناوین مسابقات بر اساس نیازهای مطرح شده از سوی صنعت تعیین و شرکت کنندگان این مسابقات نیز در دو گروه «دانشجویی» و «شرکتی» دسته‌بندی می‌شوند.

دبیر چهارمین جشنواره هوش مصنوعی با اشاره به شرایط حضور تیم‌ها در این رقابت خاطر نشان کرد: تیم‌های دانشجویی ملزم به ارائه گزارش فنی هستند و از جوایز نقدی و غیرنقدی مسابقات بهره‌مند خواهند ‌شد. تیم‌های شرکتی نیز می‌توانند با محصولات تجاری خود در این مسابقات شرکت کنند و حائز رتبه شوند اما جایزه‌ای به آنها تعلق نخواهد گرفت.

وی زمان برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر را همزمان با جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر از ۱۰ تا ۱۳ اسفندماه جاری ذکر کرد و افزود: این دوره از رقابت‌ها در محل دائمی نمایشگاه‌های  بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در این دوره از مسابقات تیم‌های شرکت کننده در ۵ رشته «پیش‌بینی روند بازار سهام»، «بازشناسی فرامین صوتی»، «بازشناسی چهره در تصویر»، «تشخیص موجودیت‌های نامدار متون فارسی» و «بازشناسی اشیاء با نمونه‌های آموزشی کم» به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

نیک آبادی ادامه داد: بسته به تعداد تیم‌های شرکت کننده و کیفیت نتایج به دست آمده در هر مسابقه، از یک تا سه تیم برتر تقدیر می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ایران تکنولوژی
یک بدافزار ترسناک اندرویدی در کمین میلیون ها کاربر

در حالی که گوگل تلاش های زیادی می کند تا امنیت میلیاردها گوشی اندرویدی در سرتاسر جهان را تأمین و از آنها در برابر بدافزارها محافظت نماید، مواردی هستند که این شرکت هیچ کنترلی روی آنها ندارد.

اخبار ایران تکنولوژی
تحریم صرافی ارزرمز به علت همکاری با باج افزارنویسان

دولت بایدن یک صرافی ارزرمز را به علت امکان پذیرکردن پرداخت های غیرقانونی به طراحان انواع باج افزار تحریم کرده است.

ردن بلفورت (Jordan Belfort) به راستی یکی از بزرگ‌ترین گرگ‌های زمانه ما شناخته می‌شود. این شخصیت پس از فیلم جنجالی «The Wolf Of Wall Street» یا گرگ وال استریت به شهرت جهانی رسید. درست است که او اولین بار با روش‌های نادرست و غیراخلاقی به مال و ثروت رسید
اخبار ایران تکنولوژی
بررسی یک نظریه؛ آیا جهان ما می‌تواند «شبیه‌سازی» باشد؟

اگر یکی از هدست‌های واقعیت مجازی را بر روی چشم‌تان قرار دهید و خود را در دنیایی از اژدها ببینید یا تنها با دوستان‌تان در یک کافه خیالی صحبت کنید طبیعتا گمان می‌کنید که این چیزها واقعی نیستند، اما برای «چالمرز» اشیای مجازی به اندازه اشیای واقعی، واقعی هستند